دکوراسیونرنگ،دکوراسیون و خانه

تخت خواب های رنگی برای دیدن خواب های رنگی

در بیش‌تر اتاق خواب‌ها چارچوب تخت‌خواب‌ها معمولا دارای رنگی خنثی هستند. این چارچوب‌ها سفید، سیاه، و یا دارای سطحی چوبی هستند كه با اكثر وسایل اتاق خواب هماهنگی دارند اما فاقد كاریزما و گیرایی هستند.

در عوض این، سعی كنید از رنگ های روشن استفاده كرده و به این قطعه از وسایل اتاق خواب كه احتمالا بیش ترین استفاده را از آن می‌كنید شخصیت و سرزندگی اضافه كنید.

در این مطلب نمونه‌های مختلفی از تخت خواب های متفاوت با رنگ های مختلف را می‌بینید و به شما می گوییم كه چگونه می‌توانید چنین ایده‌هایی را در اتاق خواب خود به اجرا درآورید.

تخت خواب های رنگی,مدل تخت خواب

قرمز
رنگ قرمز به راحتی به چشم می‌آید و به همین دلیل است كه نشانه رنگی ایست در چراغ های راهنمایی و رنگ ماشین های آتش نشانی است. اگر چه رنگ قرمز نشانه ای از خطر هم هست، اما از آن به عنوان یک رنگ پر حرارات كه نشانه‌ای از عشق و علاقه نیز هست یاد می‌شود. روز ولنتاین بدون رزهای قرمز رنگ زیبا و قلب‌های آتشین روز ولنتاین نمی‌شود. شعار «تمام شهر را به رنگ قرمز درآورید» در روز ولنتاین نشانه‌ای از ماهیت عاشقانه این رنگ زیبا است.

این تخت خواب سكویی كه دارای بدنه ای قرمز رنگ است وسیله اصلی و مركزی این فضا است كه توسط هیلیت (Hilit) طراحی شده است. یک قفسه تركیبی به این تخت خواب خطی اضافه شده است. هیلیت كارش می‌گوید كه از یک رنگ بسیار براق و مقاوم در برابر خراش برای این پروژه جذاب استفاده كرده است.

تخت خواب های رنگی,مدل تخت خواب

نارنجی
رنگ نارنجی به رنگ قدرت معروف است و معمولا تداعی‌كننده خلاقیت و شادی است. این رنگ نمادی از خوش‌بینی و ارتقا است. برای كسانی كه وقتی صبح از خواب بیدا می‌شوند ناراحت و افسرده هستند این رنگ بسیار انتخاب خوب و اثربخشی است.

این دو تخت خواب كه توسط استودیوی طراحی بارون (Studio Baron Design) طراحی شده‌اند به یك رنگ نارنجی ملایم درآمده‌اند كه یادآور بستنی‌های یخی هستند. این رنگ به قدر كافی روشن است كه همچنان بتوان آن را نارنجی نامید، اما با اضافه شدن مقدار مناسبی رنگ شیری ملایم زمختی و خشونت رنگ نارنجی گرفته شده است. البته این دو تخت‌خواب در فضایی قرار گرفته‌اند كه رنگ دیوارها و كفپوش آن خنثی است و به همین دلیل رنگ نارنجی شكل خاص و موتیف‌های مدور چارچوب تخت خواب را برجسته كرده است.

تخت خواب های رنگی,مدل تخت خواب

زرد
رنگ زرد تداعی‌كننده نور خورشید است و همین مسئله آن را تبدیل به شادترین رنگ در چرخه رنگ كرده است. این تخت‌خواب كه دارای رنگ زرد خالص و سبكی مزرعه‌ای است به این اتاق خواب دخترانه تازگی و سرزندگی اضافه كرده است. این اتاق خواب توسط شركت طراحی هایسما (Haisma Design) طراحی شده است. اگرچه رنگ‌های روشن به عنوان رنگ‌های كلیشه‌ای اتاق خواب كودكان و یا فضاهای فوق‌ مدرن در نظر گرفته می‌شوند، اما این پالت رنگی زرد به همراه مقادیری از رنگ‌های صورتی و فیروزه‌ای در خانه و به ویژه در این خانه سنتی واقع در میشیگان مورد استفاده قرار گرفته است و در این اتاق خواب یك دختر نوجوان جلوه بسیار زیبایی ایجاد كرده است.

تخت خواب های رنگی,مدل تخت خواب

سبز
رنگ سبز معمولا تداعی‌كننده خوش‌شانسی، پول و نیز نشانه جهانی «حركت» (چراغ راهنمایی) است. این رنگ كه رنگ مسلط زندگی گیاهان است، در فضا سرزندگی و تازگی ایجاد می‌كند و در عین حال حسی از آرامش و سكون را به وجود می‌آورد.

این تخت‌خواب دارای چارچوبی فلزی به رنگ سبز شادابی است كه نشانه‌ای از حیات در این اتاق‌خواب مزرعه‌ای در استرالیا است. تصور كنید كه این چارچوب‌ها فلزی به رنگ سفید بودند، آن گاه این فضا دیگر دارای این حس شاد و آرامش‌بخش نبود.

تخت خواب های رنگی,مدل تخت خواب

آبی
رنگ آبی رنگ آسمان است و به عنوان محبوب‌ترین رنگ در دنیا شناخته می‌شود. رنگ آبی تداعی‌كننده ماجراجویی (البته رنگ‌های آبی تیره‌تر)، پاكیزگی، و خوش‌بینی است كه نشانه‌های آن در شعر «آسمان‌های آبی به من لبخد بزنید» مشخص است.

تعجبی ندارد كه از این رنگ خنك و آرامش‌بخش در بسیاری از اتاق‌خواب‌ها استفاده شود. این تخت‌خواب آبی‌رنگ كه دارای چهار میله عمودی است و در این خانه كه در چارلستون در كارولینای جنوبی قرار گرفته است توجه را بسیار به خود جلب می‌كند.كفپوش و دیواری‌های پیرامونی این تخت خواب سفید رنگ هستند و به همین دلیل این رنگ آبی بسیار به چشم می‌آید.

تخت خواب های رنگی,مدل تخت خواب

نیلی
رنگ‌های آبی تیره، مانند رنگ نیلی، با مفاهیم چون شهود و ادراك پیوند دارند و به عنوان‌ رنگ‌های محجوب و باوقار شناخته می‌شوند.

ماریسول رومن (Marisol Roman) از شركت طراحی داخلی رومن (Roman Interior Design) می‌گوید كه این تخته پشتی مجسمه‌گون كه به رنگ نیلی است دقیقا یك پنل دیواری رنگ شده است. این پنل‌ها تا سقف امتداد پیدا كرده‌اند تا بازتابی از فرم تخت خواب باشند و به آن شكلی خاص و منحصربه فرد بدهند.

تخت خواب های رنگی,مدل تخت خواب

بنفش
رنگ بنفش از نظر تاریخی نشانه‌ای از اشرافیت و توانمندی است، زیرا این رنگ بسیار كمیاب و استفاده از آن هزینه‌بر بود. این رنگ از طریق شكستن صدف هزاران حلزون ساخته می‌شد. در سال 1856 اولین رنگ بنفش مصنوعی، با نام mauveine، در یك تجربه ناموفق برای دستیابی به جوهر گنه‌گنه به دست آمد. این رنگ به‌سرعت محبوب شد.

رنگ بنفش امروز هم نشانه‌ای از لوكس بودن و كمی هم راز و رمز است. اتاق زنان جای بسیار خوبی برای استفاده از این رنگ جادویی است. یك ظاهر تك‌رنگ، مانند این تخت‌خواب در این اتاق‌خواب كه توسط شركت طراحی داخلی باكینگهام طراحی شده است، به هیچ‌وجه خسته‌كننده و ناهماهنگ نیست. در این تخت‌خواب به طرز موفقیت‌آمیزی از طیف رنگی بنفش- از ارغوانی متمایل به آبی كه در دامن تخت‌خواب به كار رفته تا رنگ‌مایه‌های قرمزتر لحاف، استفاده شده است.

تخت خواب های رنگی,مدل تخت خواب

7 نكته ای برای رنگ كردن تخت خواب خود باید از آن آگاه باشید:
1. پیش از این‌كه قسمت‌های مختلف تخت‌خواب خود را به هم وصل كنید و تشك، روتختی، و لحاف را روی آن بیاندازید بهتر است آن را رنگ كنید. در غیر این‌صورت، باید از كسی برای جدا كردن تشك، باز كردن قسمت‌های مختلف تخت‌خواب، و انتقال دادن آن به جایی مناسب برای رنگ كردن كمك بگیرید. زمانی كه باید صرف این كار كنید به سرعت شما در كار، ریزه‌كاری‌های موجود در تخت‌خواب شما، ظاهری كه شما به دنبال آن هستید، و این‌كه چقدر چارچوب تخت‌خواب شما به آماده‌سازی پیش از رنگ نیاز دارد بستگی دارد. به طور میانیگن انجام این كار سه روز طول می‌كشد، پس خود را برای این‌كه چند شب روی زمین بخوابید آماده كنید.

اگر در رنگ زدن مهارت زیادی ندارید نگران نباشید، این كار خیلی پییچده و سخت نیست و در سخت‌ترین حالت هم قابل انجام است. با این حال، اگر این كار به هر صورت با روحیات شما سازگار نیست و یا فضای كافی برای انجامش را ندارید، می‌توانید از خویشاوندان و یا دوستانی كه در این كار مهارت دارند كمك بگیرید. هم‌چنین، برخی از نقاشان حرفه‌ای سفارشات مربوط به رنگ كردن مبلمان خانه را نیز می‌پذیرند. مزیت این‌كه خودتان این كار را انجام دهید این است كه متوجه می‌شوید كه با چه سرعتی كار به پایان می‌رسد و هزینه زیادی هم صرف آن نمی‌كنید، البته یادتان نرود كه انجام این كارها به نوعی مفرح نیز هست. یك دوست، یكی از خویشاوندان، یا یك نقاش حرفه‌ای كاری با كیفیت انجام خواهد داد، اما سرعت انجام دادن آن ممكن است دلخواه شما نباشد.

2. برای رنگ كردن مبلمان توصیه می‌شود كه از رنگ‌هایی با درخشش متوسط تا زیاد استفاده شود. البته این مسئله به ظاهری كه شما به دنبال آن هستید نیز بستگی دارد. این رنگ‌ها جای انگشت را كاهش می‌دهند، دوام تخت‌خواب را افزایش می‌دهند، و باعث می‌شوند تا سطوح رنگ شده به راحتی تمیز شوند. رنگ‌های بسیار براق بسیار مناسب مبلمان معاصر هستند، در حالی كه رنگ‌های نیمه‌براق انتخابی مطمئن برای اكثر تخت‌خواب‌ها هستند.

3. اگر می‌خواهید ظاهر تخت‌خواب شما غیریك‌دست و ناصاف باشد، از رنگ‌های گچی یا شیری استفاده كنید زیرا نیازی نیست پیش از استفاده از آن‌ها سطح مورد نظر را آماده و یا تمیز كنید. اگر به دنبال سحطی صاف و یك‌دست هستید، با استفاده از دستگاه مخصوص سطح مورد نظر را شن‌سابی كنید، سپس آن را استر بزنید، و دوباره آن را شن‌سابی كنید تا زمینه‌ای خوب و مناسب برای استفاده از رنگ‌های امولسیون یا لاتكس آماده شود. مطمئن شوید كه پس از انجام هر مرحله تمام گرد و غبار ایجادشده از روی سطح پاك شده‌اند. هم‌چنین هر گونه حفره یا ترك‌خوردگی را پیش از شروع كار پر كنید. مطمئن شوید كه قبل از شروع هر نوع شی تزئینی را خارج كنید. اگر این كارها را قبل از شروع كار خود انجام دهید فرایند رنگ كردن تخت‌خواب به شدت سخت و اذیت‌كننده می‌شود.

4. اگر می‌خواهید یك تخت‌خواب فلزی را رنگ كنید، ابتدا خیلی ماهرانه آن را شن‌شویی كنید، آن را استر بزنید، و سپس به جای استفاده از رنگ‌های معمولی از پوشش‌های پودری استفاده كنید. در این‌گونه پوشش‌های پودری از ذرات ریز رزین كه با رنگ تركیب شده‌اند استفاده می‌شود و سپس آن را در درون یك اسپر می‌ریزند كه دارای بار الكترواستایتكی است. این پودر ابتدا به سطح مورد نظر چسبیده می‌شود و سپس در دمای 400 درجه فارنهایت در درون یك فر صنعتی آب می‌شود. سطحی كه از این فرایند به دست می‌آید بسیار بادوام‌تر از سطوحی است كه در رنگ كردن آن‌ها از رنگ‌های مرسوم استفاده شده است. هم‌چنین این نوع پوشش‌ها بسیار دوستدار محیط زیست هستند.

5. برای رنگ كردن تخت‌خواب‌های چوبی می‌توان از اسپری، قلم‌مو، و یا غلطك استفاده كرد. اگر تخت‌خواب شما دارای سطوح بسیار صاف و مسطحی است بهتر از غلطك برای رنگ كردن آن استفاده كنید. برای رنگ كردن تخت‌خواب‌هایی كه دارای سطوح پیچیده و تزئینی هستند بهتر است از قلم‌مو استفاده كنید. فقط سعی كنید هنگام رنگ كردن با قلم‌مو به گونه‌ای كار كنید كه جای قلم‌موی شما روی سطح باقی نماند. اسپری‌های تجاری، كه می‌توان آن‌ها را از ابزارآلات‌فروشی‌ها اجاره كرد، رنگ را به طور یكنواخت روی سطح پخش می‌كنند و دیگر جای قلم‌مو روی آن‌ها باقی نمی‌ماند. با این حال، اگر شدت رنگ زدن با آن‌ها بیش از حد باشد ممكن است رنگ روی سطح بچكد. به همین دلیل قبل از شروع كمی با این اسپری‌ها تمرین كنید. هم‌چنین اگر فضای كافی در اختیار دارید و در آن باد نمی‌آید بهتر است از اسپری برای رنگ كردن تخت خواب خود استفاده كنید.

6. رنگ های تیره تر را باید دو بار یا سه بار روی سطح مورد نظر زد. این مقدار در رنگ‌های روشن تر نهایتا دو بار است.

7. هر باری كه سطح مورد نظر را به طور كامل رنگ می‌زنید زمان كافی برای خشك شدن را در نظر بگیرید. در این موارد بهتر است زمان پیشنهادی خود تولیدكننده كه روی قوطی رنگ درج شده است را در نظر بگیرید. برای هر بار رنگ زدن 24 ساعت زمان مناسبی است، كه این زمان برای لایه آخر بسیار مهم است. هم‌چنین به دما و رطوبت نیز توجه كنید. رنگ در دمای سرد و رطوبت زیاد به كندی خشك می‌شود. از رنگ كردن در نور شدید خورشید دوری كنید، چرا كه رنگ در این محیط به سرعت خشك می‌شود و سطح مورد نظر شما، به ویژه در رنگ‌های تیره‌تر، دارای بافتی ناهماهنگ و غیریكنواخت می‌شود. پس از این‌كه آخرین لایه از رنگ خشك شد، یك لایه درزگیر روی سطح مورد نظر قرار دهید و 24 ساعت صبر كنید تا این لایه خشك شود. این كار باعث براق‌تر شدن سطح شما می‌شود و از خراشیده شدن و ترك خوردن سطح جلوگیری می‌كند.

منبع : چیدانه و بیتوته

امتیاز شما به این مطلب

دکمه بازگشت به بالا