دانستنی های دکوراسیون

برای چیدمان اتاق کودکتان کودکانه فکر کنید!

با اصفهان دکور در یک مطلب تازه از دکوراسیون داخلی همراه باشید :

شايد تا به حال به اين موضوع فكر نكرده باشيد كه براي حفظ سلامت كودک تان بهتر است چه انتخاب‌هايي داشته باشيد. اين مطلب به شما كمک می كند با آگاهی سراغ خريد وسايل اتاق برويد. فراموش نكنيد در نهايت كودک شماست كه بيشترين زمان را چه براي انجام تكاليف و چه بازي كردن در اين فضا می گذراند.

شايد هميشه فكر مي‌كنيد در انتخاب رنگ‌هاي شاد و متريال‌هاي مختلف براي اتاق كودك دست‌تان باز است و بايد ايده‌هاي متفاوتي داشته باشيد اما مسلما اين اتاق هم مثل ساير فضاها، استانداردهاي تعريف شده‌اي دارد. اكثر پدر و مادرها براي اتاق فرزند دلبندشان به فكر انتخاب رنگي خاص، مبلماني متفاوت و دكوري خيره كننده هستند.

انتخاب کاغذ دیواری اتاق کودک,تکنیک های چیدمان اتاق کودک

سعی کنید با آگاهی سراغ خريد وسايل اتاق برويد

انتخاب کاغذ دیواری استاندارد
خيلي از رنگ‌هاي جديد و پرطرفدار انتخاب مناسبي براي اتاق كودك نيست؛ حتي اگر مي‌خواهيد اتاق را كاغذديواري كنيد، در انتخاب نوع آن دقت كنيد؛ چرا كه كاغذ‌ديواري‌هايي در بازار موجود است كه استاندارد نيست و گرده‌هاي ‌ريزي در فضا پخش مي‌كند كه براي ريه كودك شما مضر است. همچنين هنگام خريد به قابل شست‌و‌شو و حساسيت‌زا نبودن رنگ‌ها و مبلمان توجه كنيد.

هارمونی رنگی مشخص
براي ديوارها رنگ‌هاي ملايم انتخاب كنيد؛ چراكه بعضي از رنگ‌ها براي اتاق يك نوزاد يا حتي نوجوان مناسب نيست. رنگ‌هايي مثل ليمويي، سبز ملايم و آبي هم براي مادر و هم براي كودك آرامش‌بخش است. اما براي انتخاب رنگ مبلمان گزينه‌هاي بيشتري داريد؛ چون اتاق كودك شما در عين داشتن يك هارموني رنگي مشخص، بايد خوش آب و رنگ هم باشد. رنگ‌هاي شاد و زنده به اتاق كودك جان مي‌بخشد. انتخاب طرح‌هاي كودكانه براي يك ديوار اتاق اولين فكري است كه به ذهن مي‌رسد اما شما به جاي آن مي‌توانيد يك فوم با ضخامت مناسب تهيه كنيد و آن را روي يكي از ديوارهاي ساده اتاق نصب كنيد تا فرزند شما نقاشی هايش را روی آن نصب كند.

چیدمان اتاق کودک،دکوراسیون و چیدمان اتاق کودک

براي ديوارها رنگ‌هاي ملايم انتخاب كنيد؛ زیرا بعضي از رنگ‌ها برای اتاق کودک مناسب نيست

دسته بندی وسایل
اتاق هاي پروسيله، ظاهري آشفته دارند. يكي از اتاق هايي كه وسايل مختلفي از اسباب بازي گرفته تا لوازم‌التحرير دارد، اتاق كودك است. پس در انتخاب جزييات نهايت دقت را داشته باشيد؛ مثلا تختخوابي تهيه كنيد كه كشو داشته باشد يا قفسه‌هاي مختلفي بخريد كه روي ديوار قابل نصب باشد تا بتوانيد بعضي از وسايل را داخل آن قرار دهيد. با توجه به قد فرزند شما اين قفسه‌ها بايد در ارتفاعي قابل دسترس قرار بگيرد. 

خرید مبلمان مدولار
حتي اگر مدام دكوراسيون اين فضا را تغيير مي‌دهيد، اين نكته‌ را در نظر داشته باشيد؛ ‌‌همان‌طور كه كودك به‌تدريج رشد مي‌كند، بايد وسايل اتاقش هم انعطاف لازم را با توجه به رشد او داشته باشد؛ به خصوص اگر كودك شما در سن گذر از كودكي به نوجواني است. پس براي مبلمان اين اتاق دست‌كم عمري دو تا پنج ساله در نظر بگيريد و بعد اقدام به خريد كنيد. اين روزها مبلماني در بازار موجود است كه مدولار است و به راحتيی مثل يک پازل از هم جدا می شود و مجدد قابل نصب است.

تشخیص مناسب رنگ ها با نور طبیعی
نور طبيعي براي رشد كودك لازم است و اين فضا بايد نورگير طبيعي مناسبي داشته باشد؛ بنابراين براي حضور نور در داخل اتاق انتخاب پرده مناسب بسيار مهم است. پرده‌هاي شيد انتخاب مناسبي براي اين فضاست چون به‌راحتي مي‌توانيد ميزان عبور نور را به داخل اتاق تنظيم كنيد. در صورتي هم كه انتخاب شما يك پرده پارچه‌اي است، به طبيعي بودن الياف آن بي‌توجه نباشيد تا انعكاس نور از داخل تار و پودش براي‌تان آزاردهنده نباشد. پرده‌هاي ضخيم بهتر است حتما آستر داشته باشد تا در طول روز بتوانيد پرده را كنار بزنيد. تشخيص مناسب رنگ‌ها از طريق نور طبيعي روز براي كودك آسان‌تر است. كودكان براي نقاشي كشيدن، انجام تكاليف و … به نوري مناسب احتياج دارند. همچنين پنجره اتاق كودك بايد توري داشته باشد تا از ورود حشرات جلوگيري كند.

تختخواب؛ از نوزادی تا نوجوانی
در بازار تخت هايي تحت عنوان نوزاد، نوجوان وجود دارد. اين تخت‌ها در ابتدا براي سن نوزاد و سپس براي نوجوان قابل استفاده است. تختخواب‌هاي نوزاد- نوجوان در سن‌هاي نوزادي و شيرخواري لبه‌هاي بلندي دارد كه كم‌كم و با بالا رفتن سن كودك مي‌توانيد لبه‌هاي بلند آن را‌ برداريد. ارتفاع تخت هم با بالا رفتن سن كودك قابل تنظيم است. تخت نوزاد هر روز بايد تميز شود. وجود يك پشه‌بند دور اين تخت، نوزاد شما را از گزند حشرات دور نگه مي‌دارد. لبه های بلند دور اين تخت‌ها هم براي جلوگيري از سقوط نوزاد روي زمين در نظر گرفته شده كه بهتر است يكي از اين لبه‌ها امكان باز شدن داشته باشد.

بهترین مبلمان اتاق کودک, نورگیر طبیعی خانه

ارتفاع تخت باید با بالا رفتن سن كودك قابل تنظيم باشد

انتخاب تخت براساس قد، وزن و جثه
بهتر است فاصله تخت از سطح زمين نه خيلي زياد و نه خيلي كم باشد. درواقع يك تخت استاندارد با طرحي ساده هميشه قابل استفاده است و هيچ‌وقت هم از مد نمي‌افتد! اگر قصد داريد تختي انتخاب كنيد كه كودکتان چند سال از آن استفاده كند، در انتخاب‌تان دقت بيشتري به خرج دهيد. ابعاد تخت براساس وزن، قد و جثه كودك تعيين مي‌شود. تختخواب يك نوزاد و شيرخوار بايد لبه‌هاي بلندي داشته باشد. اگر كودك شما شيرخوار نيست، ارتفاع 20، 30 سانتيمتري تخت از سطح زمين مناسب به نظر مي رسد. براي كودكان بزرگ تر كه قدشان بلند‌تر است، فاصله 40،30 سانتي‌متر هم استاندارد است. اگر قد كودك بلند‌تر يا كوتاه‌تر از ميانگين سني‌اش باشد، اين ارتفاع مي‌تواند تغيير كند. اين را هم بدانيد كه بد‌ترين فضا براي قراردادن تخت، زير پنجره است.

ارتفاع مناسب برای تخت
ارتفاع تخت نبايد آنقدر زياد باشد كه پا به زمين نرسد و نه آنقدر كوتاه كه كودك مجبور به خم كردن زانوهايش شود. كف پاي كودك زماني كه روي تخت مي‌نشيند بايد به سطح زمين برسد؛ بنابراين زاويه زانو و ران بايد ۹۰ درجه باشد و همين‌طور زاويه لگن و كمر. اين فرم بهترين حالت است به اين دليل كه ارتفاع تخت متناسب با قد كودك در حالتي استاندارد قرار مي‌گيرد؛ البته براي بچه‌هاي پرجنب و جوش و كودكاني كه در خواب تحرك بالايي دارند، ترجيحا تختي با ارتفاع كوتاه انتخاب كنيد.

به ارتفاع کف تا سقف توجه کنید
اگر قصد خريد تختخواب‌هاي دوطبقه را داريد، مدلي را انتخاب كنيد كه طبقه دوم، لبه مناسبي داشته باشد. طبقه دوم تخت‌هاي دوطبقه نبايد خيلي به سقف نزديك باشند؛ بنابراين در خانه‌هايي كه ارتفاع كف تا سقف كوتاه است، بهتر است از تخت دوطبقه استفاده نكنيد. همين‌طور نبايد روشنايي مستقيمي مثل مهتابي و هر نوع چراغ ديگري در كنار ديواري كه تخت را قرار می دهيد، وجود داشته باشد.

چوب، بهترین انتخاب
بهتر است تختي براي كودكان‌تان انتخاب كنيد كه زير آن فضاي خالي يا كشويي وجود داشته باشد. اين فضا بايد مرتب نظافت شود تا محل تجمع حشرات نشود. تختي از جنس چوب، MDF يا نئوپان انتخاب مناسبي است. تخت‌هاي فرفوژه براي كودكان مناسب نيست و حتي بزرگسالان هم بهتر است تختي كه لبه‌هايي تيزي دارد، انتخاب نكنند. مصالحي مثل چوب راحت‌تر با دكوراسيون اتاق هماهنگ مي‌شود؛ چراكه چوب متريالي است كه هيچ‌وقت از مد نمي‌افتد ولي اگر نمي‌خواهيد جنس غالب تخت كودك شما چوبي باشد، تركيب‌هاي زيبايي از تخت‌هاي فلزي و چوبي در بازار موجود است.

خرید تختخواب اتاق کودک,تکنیک های انتخاب تخت

تختي از جنس چوب، MDF يا نئوپان انتخاب مناسبي است

تختی مناسب با فضای اتاق
عرض استانداردي كه در تخت‌هاي موجود در بازار رعايت مي‌شود 70 سانتیمتر و طول مناسب براي همين تخت ۱۳۰ سانتي‌متر است. به طور كلي ارتفاع تخت بايد حدود 10 تا 20 سانتي‌متر بلندتر از قد كودك باشد. عرض مناسب براي تخت يك نوجوان ۹۰ سانتي‌متر است؛ البته اگر قد همين نوجوان بلند‌تر از يك نوجوان معمولي باشد، اين عدد تا ۱۱۰ سانتيمتر هم قابل افزايش است. انتخاب تختي با ابعاد استاندارد، تناسب فضايي بهتري را در دكوراسيون اتاق كودك و نوجوان به وجود مي‌آورد. تخت‌هايي با ابعاد استاندارد در بازار موجود است؛ مگر اينكه شما بخواهيد ابعاد ديگري را متناسب با قد و وزن كودك‌تان سفارش دهيد.

چوب را بو کنید
زماني كه براي خريد تخت و ساير مبلمان به فروشگاه مراجعه مي‌كنيد، يادتان باشد حتما چوب و محل‌هاي اتصال قطعات تخت را بو كنيد! اگر بوي تند و زننده‌اي حس كرديد، بدانيد كودك‌تان هم با خوابيدن روي آن تخت اذيت مي‌شود. اكثر بچه‌ها زمينه آلرژي دارند. بوي بيشتر رنگ‌ها و ماده‌هاي جلادهنده براي كودكان آزار‌دهنده است. همچنين براي انتخاب تخت چوبي دقت كنيد كه سطح آن صاف بوده و شكاف نداشته باشد؛ چراكه اين شكاف‌ها محلي براي تجمع حشرات مي‌شوند.

تشکی هماهنگ با قوس بدن
تشك‌هاي مختلفي در بازار موجود است. تشك‌هاي استاندارد نه خيلي نرم است و نه خيلي سفت. هنگام انتخاب تشك اگر با انگشت به آن فشار وارد مي‌كنيد، نبايد انگشت‌تان خيلي در تخت فرو برود. نرم بودن تشك بايد به اندازه‌اي باشد كه به‌راحتي فرم بدن را بگيريد و با قوس بدن هماهنگ شود.

تشک را سر و ته کنید
سفتي و نرمي تشك بايد به حدي باشد كه به هيچ قسمتي از ستون فقرات آسيبي وارد نشود. قوس‌ها بايد حالت طبيعي خودشان را حفظ كنند. هر سه، چهار سال يك‌بار بهتر است تشك زير و رو شده و سر و ته آن عوض شود به دليل اينكه به بعضي قسمت‌هاي آن فشار بيشتري وارد نشود وگرنه از عمر تشك كم مي‌شود.

سر و بدن در یک امتداد
اندازه بالش بايد متناسب با عرض شانه و سر كودك باشد. بالش بايد به شكلي باشد كه سر و بدن در يك امتداد قرار بگيرد؛ بنابراين بهتر است نه خيلي كوتاه و نه خيلي بلند باشد. بهترين حالت اين است كه وضعيت موازي بدن با سطح تخت حفظ شود. ابعاد بالش هم متناسب با عرض شانه متغير است و هر چه شانه عريض‌تر باشد، قطر بالش هم بايد بيشتر شود. بهترين حالت خوابيدن به صورت طاق‌باز يا به پهلو است.

صندلی مهم تر از میز
بهترين راه حل براي پيدا كردن فضايي مناسب براي قرار دادن ميز تحرير جا‌ به جا كردن ميز است تا زماني كه بهترين زاويه را براي آن پيدا كنيد تا نوري كه به ميز می تابد باعث آزار چشم های كودکتان نشود. صندلي پارامتر مهم تری از ميز است. ابعاد صندلي هم متناسب با جثه فرد تعيين مي‌شود. اگر بيش از يك فرزند داريد، مدلي را انتخاب كنند كه حتما قابليت تغيير اندازه داشته باشد.

تکنیک های چیدمان اتاق کودک, نکاتی برای چیدمان اتاق کودک

صندلی انتخاب کنید که ابعاد صندلی هم متناسب با جثه فرد تعيين شود

ارتفاع قابل انعطاف
ابعاد ميز تحرير با توجه به جثه فرد تعيين مي‌شود. بهترين حالت اين است كه دست‌ها روي ميز قرار بگيرند. به صورتي كه مچ و آرنج در امتداد هم باشد. اگر ارتفاع ميز تحرير كوتاه‌تر از حد استاندارد باشد، دست‌ها آويزان شده و سر و گردن كودك اذيت مي‌شود. اگر هم از ابعاد استاندارد بلندتر باشد، باعث مي‌شود شانه بالاتر از حد معمول قرار بگيرد كه باز هم در درازمدت باعث درد كتف و شانه مي‌شود.

هر قدر ساده تر بهتر
ميز تحرير را قرار نيست در مدت زمان كوتاهي تعويض كنيد. پس چه بهتر كه هنگام خريد حواس‌تان به رنگ و مدل آن باشد. ميز هر قدر ساده و استانداردتر باشد، سال‌هاي بيشتري ‌مهمان اتاق فرزند شما خواهد بود. ميزهاي مختلفي با توجه به ابعاد، كاربري و جنس با قيمت‌هاي متفاوتي در بازار موجود است. هر قدر سن كودك شما بالاتر برود، نياز بيشتري براي نگهداري لوازم‌التحرير، كاغذ، كتاب و … پيدا مي‌كند؛ به همين خاطر مدلي را انتخاب كنيد كه فضاهاي مجزايي داشته باشد.

 

منبع : مجله منزل – bartarinha.ir

امیدواریم از این مطلب بهره کافی را برده باشید ، بزودی با شما همراه خواهیم بود در یک مطلب تازه تر از دنیای دکوراسیون داخلی

گروه مهندسی اصفهان دکور آرزوی بهترینها را برای شما دارد.

لینک منبع

امتیاز شما به این مطلب

دکمه بازگشت به بالا